17. jūnijā Aizputē atklās grāmatu “Gleznaini ceļojumi pa Kurzemi” un dosies pastaigā pa tās pēdām

Šā gada 17. jūnijā plkst. 16.00 starpnozaru mākslas grupa “SERDE”, Atmodas iela 9, Aizputē aicina uz Aizputē dzīvojušā jurista un dzejnieka Ulriha fon Šlipenbaha (1774 – 1826) ceļojumu aprakstu krājuma “Gleznaini ceļojumi pa Kurzemi” tulkojuma latviešu valodā atklāšanu.

Krājuma “Gleznaini ceļojumi pa Kurzemi” pirmizdevums klajā laists 1809. gadā vācu valodā un izdots gan Rīgā, gan Leipcigā. Šis ir pirmais un plašākais Kurzemes apraksts, kura autors ir kurzemnieks. Apraksti nav datēti, bet, spriežot pēc aprakstu secības un norādēm par ceļu, vēsturiskiem notikumiem un laikapstākļiem, ceļojumi veikti 1806. gada vasarā. Pēc aprakstītā iespējams izdalīt trīs maršrutus: 1) Dižvormsātes muiža–Alšu muiža–Briņķu muiža–Stroķu muiža–Durbe–Grobiņa–Liepāja–Papes ezers–Iļģu muiža–Apriķi–Alsunga-Ēdole;  2) Dundaga–Kolka–Tiņģeres muiža–Sasmaka–Talsi–Renda–Kuldīga un 3) Aizpute–Kazdanga–Valtaiķi–Skrunda–Saldus–Blīdene–Mežinieku muiža–Lielbērzes muiža–Dobele–Virkus muiža–Jelgava.

Kurzemes apceļotājs, Ulrihs fon Šlipenbahs, uzskatāms arī par dokumentālo žurnālistu, jo detalizēti fiksējis pilsētu un muižu ēkas, to iekārtojumu un interjeru, parkus, senlietu krātuves, gleznu kolekcijas, monumentus, kas līdz mūsdienām ir zuduši vai mainījušies. Krājumā aprakstītas 31 muiža, sešas pilsētas un miesti, kurus autors apceļojis laikā no 1804. līdz 1807. gadam.

Grāmatu latviešu valodā tulkojis vēsturnieks Agris Dzenis, redaktors, dzejas tulkotājs un atdzejotājs Arturs Hansons, mākslinieks Mārtiņš Ratniks, priekšvārdu rakstījis piļu un muižu eksperts, būvarheologs Juris Zviedrāns.

Pēc grāmatas atklāšanas plkst. 17.00 Aizputes tūrisma informācijas centrs aicina doties pastaigā pētnieka Jura Zviedrāna vadībā pa grāmatā aprakstītajām vietām Aizputē. Pieteikšanās šeit https://forms.gle/dZ28mbmU6rP3CD9f8