Muzeji & Arhitektūra


Skatīt Muzeji un arhitektūra lielākā kartē

Aizputes apkārtnē:

Aizputes novadpētniecības muzejs – Tūristu informācijas punkts

novad petniecibas muzejs

Muzejs atrodas vēsturiskā ēkā – jaunās Pilsmuižas kungu mājā. Ēka celta 18.-19 gs. mijā kā jaunā kungu māja. Šeit uz dzīvi pārcēlās pils īpašnieka ģimene, vecajā pilī izmitinot muižas kalpotājus. Muzejā apskatāmas 7 pastāvīgās ekspozīcijas, kuras sniedz ieskatu Aizputes pilsētas un tās tuvākas apkārtnes vēsturē, kā arī saimnieciski – ekonomiskajā un kultūras dzīvē. Muzeja izstāžu zālē ik mēnesi tiek eksponēta jauna mākslas izstāde.

 Ar ES ELFLA finansējumu 2015. gadā iekārtotā ekspozīcija “Senās lauku amata prasmes” ēkas pagrabstāvā iepazīstina ar tekstilamatniecības, kokapstrādes un mājsaimniecības darbiem un to veikšanai izmantotajiem darbarīkiem. Ekspozīcijā tiek piedāvātas programmas dažādiem dzīves godiem: jaunlaulātajiem , sudraba un zelta kāzu pāriem, bērnu dzimšanas dienu svinībām u.c.

Telefons: (+371) 29623284
Adrese: Skolas iela 1, Aizpute
E-pasts: aizpute.muzejs@gmail.com
Darba laiks: Vasaras sezona (1.maijs līdz 1.oktobris) – Pirmdiena – Piektdiena 9.00 – 17.00; Sestdiena 10.00 – 14.00
Ziemas sezona (1.oktobris līdz 1.maijs) -  Pirmdiena – Piektdiena 9.00 – 17.00; katra 3. sestdiena 10.00 – 14.00

Iestādes pakalpojumu cenas

Muzeja vadītāja: Jolanta Berga

 

Livonijas Ordeņa pilsdrupas

LivonnijasOrdenjaPilsdrupas13.gs. Livonijas ordenis uzcēlis nocietinājumus ar diviem novērošanas torņiem laukuma pretējos stūros. 15. gs. mūra ārpusē pie tā austrumu sienas uzcelts dzīvojamais korpuss ar pagrabiem un galeriju un nocietinājums kļuvis par pili. Tas bijis kā robežnocietinājums Livonijas ordeņa un Kurzemes bīskapa teritoriju sastapšanās vietā (robeža bijusi Tebras upe: labais krasts bīskapijai, kreisais – ordenim).

Adrese: Liepājas iela 9, Aizpute

 

 

 

Aizputes vecpilsēta

aizpute_kuldigas_ielaAizpute ir viena no vecākajām Latvijas pilsētām. Tā atrodas Rietumkurzemes augstienes rietumu malā Tebras upes krastā, un tās vecpilsētas apbūve iekļauta Eiropas kultūras mantojuma sarakstā.

aizputes_dzirnavas

 

 

 

 

 

 

 

 

Sinagoga

aizputes_sinagogaPēc 1795. gada, kad Piltenes valstiņu kopā ar visu Kurzemi pievienoja Krievijai, Aizputē bija visai maz iedzīvotāju, tādēļ valdība iepludināja ebrejus no Lietuvas. To skaits strauji auga un, protams, viņiem vajadzēja savu dievnamu. Pirmā ebreju lūgšanu nama celtniecība notikusi 19 gs. otrajā pusē. Traģiski notikumi norisinājās 1941. gadā, kad sinagogā tika sapulcināti visi Aizputē mītošie ebreji, viņus ar smagajām mašīnām aizveda uz Kalvenes pusi un nogalināja. Ir ziņas, ka nošauti ap 500 ebreji, jaunākajam bijuši vien 8 mēneši, vecākajam – 94 gadi. Ēka kā sinagoga darbojās līdz Otrā Pasaules kara beigām. 1950. gadā sinagogas savienoja vienā ēkā un šobrīd šeit atrodas Aizputes kultūras nams.

Adrese: Atmodas iela 16, Aizpute.

Kazdangas apkārtnē:

Kazdangas pils un muižas komplekss

puikins 015

Kazdangas pils un muižas komplekss daudzās paaudzēs piederējis ļoti bagātiem un politiski ietekmīgiem Kurzemes baroniem Manteifeļiem. Kazdangas pili klasicisma stilā 19.gs. Sākumā cēla slavenais Rietumeiropas arhitekts J. G. Berlics.

Pils parks un dzirnavu dīķis. Parks sākts veidot 19.gs. sākumā kā ainavu parks ar dažādām pastaigu takām,atsevišķu celiņu, soliņu un tiltiņu sistēmu. Šobrīd Kazdangas parks pēc platības (173 ha) ir viens no lielākajiem un dendroloģiski bagātākajiem Latvijas muižu parkiem. Parkā atrodas divi riņķa krusti katrs savā Dzirnezera pusē. Kazdangas parka teritorijā ir daudz dīķu, jo Kazdanga bija pirmā vieta visā cariskajā Krievijā, kur ap 1870. gadu sāka nodarboties ar dīķsaimniecību. Arī dzirnavu dīķis ir uzpludināts uz Alokstes upes .

Telefons: (+371) 29103813; (+371) 63449755
Adrese: Jaunatnes gatve 1, Kazdanga, Aizputes novads
E-pasts: kazdanga.muzejs@inbox.lv

Cīravas apkārtnē:

Cīravas Senlietu krātuve

aizputes-novada-ciravas-43013664

Muzeja ēka celta 19.gadsimta 20.gados kā krājaizdevu sabiedrības (bankas) mītne, vēlāk izmantota dažādiem mērķiem – bijis pasts, dzīvokļi, kolhoza kantoris, pagasta padome. Muzeja ekspozīcijas stāsta par saimnieciski ekonomisko un kultūras dzīvi Cīravas pagastā un Latvijā. Krājuma fondos ir daudz uzziņu materiāli un fotogrāfijas, baznīcas grāmatas, žurnāli, albūmi, kā arī dažādi sadzīves priekšmeti, kurpnieka un cepurnieka rīki, zirglietas, patafoni un citas interesantas lietas. Paši senākie muzeja eksponāti sameklēti Cīravas pagasta teritorijā apstrādājot zemi, tika atrastas bronzas aproces un saktas (13.-14.gs.) un ap 500 gadus vecs graudberzis.

Adrese: Atbalsti, Cīrava, Aizputes novads
Telefons: (+371) 25435898
E-pasts: cirava.tic@inbox.lv
Vadītāja: Sarmīte Braša
Piedāvājums: Senlietu krātuves ekspozīciju apskate.
Darba laiks: Darbdienās 8:00-16:00
Ārpus darba laika apmeklējums iespējams iepriekš piesakoties pa tālruni vai e-pastu.

Kalvenes apkārtnē:

Saulīšu” māju senlietu istaba

Kalvenes pagasta mājās „Saulītes” saimnieko Valkašu ģimene un šīs mājas var lepoties ar skaistu un sakoptu vidi, ne velti vairākkārt iegūts sakoptākās sētas tituls. Skaista, sakopta vide un draudzīga attieksme nav vienīgais, ko šeit var izbaudīt, mājas saimnieki ir savākuši interesantu senlietu kolekciju un iekārtojuši telpu, kur to var apskatīt ikviens interesents. Kolekcijā ir apskatāmi ļoti seni kalēja un galdniecības instrumenti, koka cirkulis, svari (ap 1600.g.), cara laika ugunsdzēsēju ķivere un daudz, daudz citu aizraujošu priekšmetu.

Adrese: „Saulītes”, Kalvenes pagasts, Aizputes novads
Telefons: (+371) 26006855
Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās!

Apriķu apkārtnē:

Apriķu muzejs

apriku muzejs

No 1987. gada muižas kungu ēkas bēniņos ir iekārtots Apriķu muzejs, kura ekspozīcija vēsta par novada senvēsturi, ievērojamākajiem apskates objektiem, personībām un viņu dzīves veidu. Muzejā četros kambarīšos mājvietu sev atraduši un dzīvo arī liela rūķu saime – kopā četri tūkstoši. Muzejs piedāvā arī atraktīvas programmas dažādos dzīves svētkos.

Adrese: Apriķu skola, Lažas pagasts, Aizputes novads
Telefons: (+371)  29184684
E-pasts: rukisaina@inbox.lv; padome@lazainbox.lv;
Darba laiks: 1. oktobris – 1. maijs / Pirmdiena -Piektdiena 8:00 – 16:00
1. maijs – 1. oktobris / Otrdiena – Sestdiena 11:00 – 17:00
Citā laikā – iepriekš piesakoties
Muzeja vadītāja: Aina Cērmane